kolejnictwo-filatelistyka.eu\nptcz.html
Kolejnictwo - Filatelistyka

Tczewskie wydawnictwa okolicznościowe
związane bezpośrednio lub pośrednio z tematem transport szynowy


Karty


Inne tczewskie walory

Luty 2024 r.
Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej MójZnaczek - 100. rocznia powstania Miedzyzakładowego Klubu Sportowego WISŁA TCZEW.


Październik 2023 r.
Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej MójZnaczek - 30. rocznia Poświęcenia Szkandaru Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych Czechowice-Dziedzice.


Sierpień 2023 r.
Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej MójZnaczek - 15. rocznica Poświęcenia Sztandaru Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Nowym Sączu.



Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej MójZnaczek - 10. rocznica pobytu turystów z Gdańska w Zajączkowie Tczewskim przy parowozie Oi2-29 i kapliczce Św. Katarzyny Aleksandryjskiej.


Czerwiec 2023 r.
Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej MójZnaczek - Sztandar Zakładowej OSP przy Cukrowni "Pelplin".



Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej MójZnaczek - Sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipuszu.


Maj 2023 r.
Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej MójZnaczek - 15. rocznica Poświęcenia Sztandaru Miedzyzakładowego Pomorskiego Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Malborku.



Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej MójZnaczek - Sztandar Zakładowej Ochotniczej Straży Pożarnej przy PKP w Tczewie.


Kwiecień 2023 r.
Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej MójZnaczek - Sztandar Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Oddział Powiatowy w Tczewie.



Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej MójZnaczek - Sztandar Zakładowej Ochotniczej Straży Pożarnej FPS "POLMO" w Tczewie.



Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej MójZnaczek - 40-lecie Kapłaństwa Księdza Prałata Jana Antoniego Ostrowskiego.


Marzec 2023 r.
Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej MójZnaczek - Sztandar Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie.



Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej MójZnaczek - Sztandar Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie.



Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej MójZnaczek - Sztandary Ochotniczej Straży Pożarnej Miasta Tczewa.


Styczeń 2023 r.
Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej MójZnaczek wydane z okazji 30. rocznicy Poświęcenia Sztandaru Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych Inowrocław.


Listopad 2022 r.
Spersonalizowany znak opłaty pocztowej MójZnaczek wydany z okazji Święta Kolejarza.



Spersonalizowany znak opłaty pocztowej MójZnaczek Zapraszam do Wrocławia - Krasnal Kolejarz z Semaforem.


Październik 2022 r.
Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej MójZnaczek wydane z okazji 100. rocznicy powstania Kolejowego Klubu Sportowego „UNIA” Tczew .

Dwa słowa o KKS UNIA Tczew.
Kolejowy Klub Sportowy UNIA Tczew powstał 25.11.1922 r. Był prawie zawsze klubem wielosekcyjnym. Największe sukcesy odnosili sportowcy klubu reprezentujący wioślarstwo, piłkę nożną czy koszykówkę. W różnych okresach KKS UNIA Tczew miał 11 sekcji sportowych. I tak przykładowo w latach 1936 - 1939 oraz 1949 - 1964 w klubie działała sekcja kolarska. W latach 1950 – 1981 działała sekcja gimnastyki sportowej. Były także sekcje: hokeja na lodzie, siatkówki, bokserska, lekkoatletyki, tenisa stołowego, szachowa.
Oprócz działalność czysto sportowej w okresie międzywojennym klub był ostoją polskości w Tczewie. Było to szczególnie ważne w skomplikowanej strukturze etnicznej, która ukształtowała się po Traktacie Wersalskim na Pomorzu Gdańskim.
Obecnie KKS Unia Tczew jest klubem dwusekcyjnym posiada drużynę piłkarską oraz wiodącą sekcję wioślarską. Największe sukcesy sportowe klub zawdzięcza właśnie zawodnikom tej sekcji. Można tu przytoczyć nazwiska olimpijczyków: Czesławy Kościańskiej, Barbary Wenty-Wojciechowskiej czy Mateusza Biskupa wychowanków naszego klubu.
Jako ciekawostkę możemy podać, że w latach 50-tych XX wieku sternikiem jednej z osad wioślarskich w kategorii juniorów był Kazimierz Zimny, tczewianin, wybitny lekkoatleta, późniejszy brązowy medalista olimpijski z Rzymu 1960 r. w biegu na 5.000 metrów i dwukrotny mistrz Europy na tym dystansie ze Sztokholmu (1958) i Belgradu (1962).
Dużą wagę klub przywiązuje do pracy z młodzieżą i w młodszych kategoriach wiekowych. Wychowankowie trenera Mariusza Grubicha regularnie zdobywają medale mistrzostw Polski w wioślarstwie w różnych kategoriach wiekowych. Znamienne jest to, że tczewscy wioślarze trenują m. in. na Wiśle pomiędzy mostami: Knybawskim (drogowym w ciągu drogi krajowej nr 22) oraz zabytkowymi mostami z XIX w. (dawnym kolejowo-drogowym z 1857 r. i kolejowym, dwutorowym z 1891 r. w ciągu linii kolejowej nr 9).
Do najwybitniejszych trenerów klubu w jego historii należą: Zbigniew Brucki, Gabriela i Henryk Godzina, Kazimierz Jaszczerski, Alfons Kruża, Adam i Henryk Lemka, Jadwiga Lemke, Władysław Okupski, Jerzy Waruszewski.
Z grona wielkich osobowości należy wymienić: Tadeusza Drążkowskiego, Józefa Dziadeckiego i Jana Stachowiaka – honorowych prezesów KKS UNIA Tczew. Obecnie prezesem klubu jest Jacek Prętki, zasłużony działacz NSZZ „Solidarności” kolejowej w Tczewie.
Chciałbym zauważyć, że Kolejowy Klub Sportowy UNIA Tczew należy obok Klubu Sportowego Gedania Gdańsk do najstarszych klubów sportowych na Pomorzu Gdańskim.

ADAM MURAWSKI



Kartka okolicznościowa wydana z okazji 100. rocznicy powstania Kolejowego Klubu Sportowego „UNIA” Tczew.


Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej MójZnaczek 30. rocznica Poświęcenia Sztandaru Rady Krajowej Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Dwa słowa o poświęceniu sztandaru Rady Krajowej ZZM.
Podczas IX Pielgrzymki Kolejarzy na Jasną Górę w Częstochowie dnia 15 listopada 1992 r. odbyła się uroczystość poświęcenia kilkunastu sztandarów związkowych. Między innymi poświęcony został sztandar Rady Krajowej Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce. Aktu poświęcenia w czasie uroczystej Mszy św. na murach zespołu klasztornego Ojców Paulinów (OSPPE) na Jasnej Górze, dokonał Metropolita Gdański, ksiądz arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Poczet sztandarowy ZZM w tym uroczystym dniu tworzyli wówczas maszyniści: Mirosław Szewczyk z MD Częstochowa, chorąży pocztu, oraz Henryk Śliwiok z MD Katowice i Roman Gąsiorowski z MD Zajączkowo Tczewskie, jako przyboczni. Warto dodać, że wykonawczynią sztandaru jest pani Anna Trutkowska z pracowni haftu artystycznego w Tczewie.

ADAM MURAWSKI


Wrzesień 2022 r.
Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej Zapraszam do Starogardu Gdańskiego / Gwiazdek - Podróżnik. Figurka Gwiazdka - Podróżnika znajduje się przed dworcem kolejowym w Starogardzie Gdańskim. Na dolnym marginesie arkusza widok dworca kolejowego w Starogardzie Gdańskim.


Sierpień 2022 r.
Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej Zapraszam do Kościerzyny / Stolem - Olejak. Stolem Olejak znajduje się w Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, na drugim planie lokomotywa parowa Ty42-105.



Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej wydane z okazji 40. rocznicy pożaru tczewskiej fary.


Lipiec 2022 r.
Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej wydane z okazji 170-lecia kolei w Tczewie.


Czerwiec 2022 r.
Z Kart Historii – ze wspomnień Adama Murawskiego

22 czerwca 2022 r. mija 25 lat od pamiętnego spotkania piłkarskiego pomiędzy drużynami Orłów Górskiego i Kolejowym Klubem Sportowym UNIA Tczew. Wówczas to na zaproszenie władz klubu KKS Unia Tczew, panów Edwarda Winiarza, prezesa klubu oraz Andrzeja Stachurskiego, prezesa Stowarzyszenia Piłkarskiego KKS Unia do Tczewa przyjechała drużyna piłkarska „Orły Górskiego”. Ten mecz towarzyski miał uświetnić przypadający w 1997 r. jubileusz 75-lecia Kolejowego Klubu Sportowego UNIA Tczew, a zarazem awans tczewskiej drużyny do ligi okręgowej. Stadion Miejski im. Alfonsa Guzińskiego był wypełniony licznie zgromadzoną widownią, która chciała na żywo zobaczyć w akcji wielu medalistów piłkarskich mistrzostw świata oraz olimpiad grających w drużynie „Orłów Górskiego”.
O godz. 15.00 sędzia główny meczu pan Edward Lizoń dał gwizdkiem sygnał do rozpoczęcia meczu. Na liniach pomagali mu panowie: Roman Wendt i Tadeusz Nowopolski. Spotkanie rozpoczęło się pod dyktando młodych piłkarzy KKS UNIA Tczew. Nasza drużyna w 8 minucie objęła prowadzenie po strzale Andrzeja Szerżnanta. Wynikiem 1:0 dla tczewian zakończyła się pierwsza połowa.
W trakcie przerwy Zygmunt Kalinowski, bramkarz „Orłów Górskiego” bronił rzuty karne wykonywane przez władze miasta i sponsorów tczewskiej drużyny. Były reprezentacyjny bramkarz Polski musiał uznać wyższość: Zenona Odya, prezydenta miasta Tczewa, Czesława Czyżewskiego, Jerzego Kurka, Kazimierza Smolińskiego i Andrzeja Stachurskiego – strzelili gole z „jedenastek”. Nie powiodło się za to Maciejowi Płażyńskiemu i Jairowi Madarowi – górą był bramkarz „Orłów Górskiego”.
Krótko po rozpoczęciu drugiej połowy, w 47 minucie spotkania za faul Dariusza Żurawskiego na Zbigniewie Kruszyńskim w polu karnym tczewskiej drużyny sędzia główny pan Edward Lizoń podyktował rzut karny. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Zygmunt Kalinowski. Strzelił celnie pokonując Wojciecha Krzyżastoniaka, tczewskiego bramkarza i doprowadził do remisu 1:1. Takim też wynikiem zakończył się cały mecz. Całość wydarzeń na boisku uwieczniało na swych kliszach wielu fotografów, tych zawodowych i amatorów, z Tczewa i całego kraju. Zdjęcia wykonywał również Dariusz Górski, syn pana Kazimierza Górskiego, legendarnego trenera srebrnej polskiej drużyny z mistrzostw świata z 1974 r., który z powodu choroby nie pojawił się osobiście w Tczewie.
Po zakończeniu spotkania kapitanowi drużyny „Orłów Górskiego” Stanisławowi Ośliźle został wręczony wspaniały tort przez Andrzeja Stachurskiego, prezesa Stowarzyszenia Piłkarskiego KKS Unia Tczew. Prawie wszyscy kibice znajdujący się na stadionie weszli na murawę boiska, aby zdobyć autograf swojego idola. Trzeba przypomnieć, że było od kogo. W drużynie „Orłów Górskiego” grali bowiem wtedy m.in.: wspomniany wcześniej Stanisław Oślizło, kapitan drużyny, Zygmunt Kalinowski, bramkarz, Lesław Ćmikiewicz, Janusz Kupcewicz, Zdzisław Kapka, Grzegorz Lato, Krzysztof Surlit, Henryk Miłoszewicz, Jan Domarski, Stefan Majewski, Adam Nawałka, Zbigniew Kruszyński, Władysław Szaryński, Tomasz Korynt, Paweł Kordysz. Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy zawodników reprezentujących w tym meczu drużynę Kolejowego Klubu Sportowego UNIA Tczew: Piotr Dyszer, kapitan drużyny, Łukasz Szygulski i Wojciech Krzyżostaniak, bramkarze, oraz Marcin Urbański, Jacek Radziszewski, Janusz Gerowski, Dariusz Kozłowski, Arkadiusz Kujawski, Sławomir Wilczewski, Wojciech Kitowski, Piotr Gierszewski, Andrzej Szerżant, Maciej Cyjak, Krzysztof Olszewski, Tomasz Stachurski, Dariusz Żurawski. Trenerem tczewskiej drużyny był Ryszard Kitowski, kierownikiem drużyny Józef Kruszyński zaś masażystą Lech Bonikowski.
Ciekawe, czy do Tczewa jeszcze kiedyś przyjadą tacy wspaniali piłkarze ? Może …

Wydawnictwa z okazji 25. rocznicy rozegrania meczu piłkarskiego Orły Górskiego - Kolejowy Klub Sportowy UNIA Tczew.




Maj 2022 r.
Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej Zapraszam do Gniezna / Królik Kolejarz.


Kwiecień 2022 r.
Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej wydane z okazji 15. rocznicy Poświęcenia Sztandaru Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych Skarżysko-Kamienna.


Marzec 2022 r.
Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej Zapraszam do Tczewa / Samborek.



Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej Zapraszam do Malborka / Marianek.


Styczeń 2022 r.
Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej wydane z okazji 25. rocznicy poświecenia Sztandaru Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych Gdynia - Cisowa.


7 listopada 2021 r.
Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej wydane z okazji 15. rocznicy Poświęcenia Sztandaru Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Białymstoku.


22 października 2021 r.
Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej wydane z okazji 30. rocznicy Poświęcenia Sztandaru Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Szczecinie.


29 listopada 2020 r.
Okolicznościowe wydawnictwa wydane z okazji 15. rocznicy Odsłonięcia i Poświęcenia Kapliczki Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zajączkowie Tczewskim.


24 września 2020 r.
Okolicznościowe koperty i spersonalizowane znaki opłaty pocztowej wydane z okazji 15. rocznicy Poświęcenia Sztandaru Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Lublinie.




16 września 2020 r.
Koperty i spersonalizowane znaki oplaty pocztowej z okazji 31. rocznicy Poświęcenia Sztandaru NSZZ "Solidarność" przy Spółdzielni Inwalidów "Wisła" w Tczewie.


2 lipca 2020 r.
W tym roku obchodzimy 40-lecie tczewskiej „Solidarności”. Mało kto pamięta, że wśród kilku miast polskich, Tczew wyróżnia się tym, że pierwsze protesty robotnicze miały miejsce w naszym mieście już lipcu 1980 r. Bezpośrednim powodem rozpoczęcia strajku 2 lipca w Fabryce Przekładni Samochodowych „POLMO” był wzrost o prawie 60% cen żywności i przetworów garmażeryjnych w zakładowej stołówce. Po dwudniowym strajku dyrekcja przedsiębiorstwa poinformowała o zmianie cen w zakładowej stołówce i o podwyżce płac dla wszystkich pracowników zakładu z dniem 1.07.1980 roku. Cel został osiągnięty. Jak się później okazało, było to zaledwie preludium do tego, co nastąpiło później. Potem przyszedł sierpień 1980 r. i fala protestów robotniczych w całym kraju która doprowadziła do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Z tej okazji, z inicjatywy tczewskich filatelistów Poczta Polska S.A. wydała serię trzech Spersonalizowanych Znaków Opłaty Pocztowej (MójZNACZEK) upamiętniających powstanie tczewskiej „Solidarności”. Poszczególne znaczki wydane zostały w ozdobnym 9-znaczkowym arkuszu i przedstawiają nam kolejno:
- biuletyn informacyjny Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w FPS „POLMO” z 1.12.1981 r. To ostatni numer, który ukazał się przed wprowadzeniem dnia 13.12.1081 r. stanu wojennego;
- pomnik NSZZ „Solidarność” znajdujący się w Parku Kopernika w Tczewie;
- Krzyż Wolności i Solidarności. To polskie państwowe odznaczenie cywilne, nadawane Działaczom Opozycji Antykomunistycznej którzy w okresie od 1.01.1956 r. do 4.06.1989 r., z wyłączeniem okresu od 31.08.1980 r. do 12.12.1981 r. prowadzili zagrożoną odpowiedzialnością karną lub represjami działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL.
Projektantem znaczków jest Piotr Topolski z Warszawy. [amur]



Koperta okolicznościowa poświęcona 23 tczewskim działaczom opozycji antykomunistycznej odznaczonych „Krzyżem Wolności i Solidarności”. Powstała z inspiracji Adama Murawskiego, projekt wykonał Marian Stawicki. Wśród tczewskich działaczy opozycji antykomunistycznej znajdują się trzy osoby pracujące w 1980 r. na PKP. Są to:
Leon Czapiewski - pracownik stacji PKP Zajączkowo Tczewskie - za działalność antykomunistyczną internowany w okresie 13.12.1981 r. - 29.04.1982 r. w Strzebielinku,
Zbigniew Kończewski - pracownik PKP Oddziału Napraw Torowych w Gdańsku - za działalność antykomunistyczną pozbawiony wolności w okresie 11.02.1983 r. - 15.07.1983 r. w Areszcie Śledczym w Gdańsku,
Roman Urbański - pracownik PKP Zajączkowo Tczewskie - za działalność antykomunistyczną internowany w okresie 13.12.1981 r. - 9.12.1982 r. w Strzebielinku. [amur]


23 czerwca 2020 r.
Tratwa "Pielgrzym".
Tegoroczny rejs tratwy "Pielgrzym" upamietnia trzy wydarzenia: 100. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem, 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Trasa rejsu wiedzie od "kilometra zerowego Wisły" (ujścia Przemszy do Wisły) do Pucka. Z okazji rejsu została zorganizowana Poczta Specjalna Wodna. Rejs tratwy upamiętniają walory filatelistyczne, m.in. kartki beznominałowe z mostami kolejowymi na Wiśle. Fotografie z pobytu tratwy w Tczewie autorstwa Adama Murawskiego.


3 maja 2020 r.
Dnia 3 maja 2020 roku mija 30. rocznica poświęcenia sztandaru NSZZ „Solidarność” PKP Lokomotywowni Pozaklasowej w Zajączkowie Tczewskim. Z tej okazji, z inicjatywy tczewskich filatelistów Poczta Polska S.A. wydała serię trzech spersonalizowanych znaków opłaty pocztowej (MójZNACZEK) upamiętniających to wydarzenie.
Znaczki przedstawiają awers i rewers sztandaru oraz kościół p.w. św. Józefa w Tczewie. W tym kościele, 30 lat temu ksiądz Prałat Stanisław Cieniewicz, ówczesny dziekan dekanatu tczewskiego i proboszcz parafii p.w. NMP Matki Kościoła w Tczewie (w latach 1984-1989 diecezjalny kapelan kolejarzy) dokonał 3 maja 1990 r. aktu poświęcenia sztandaru.
Projektantem znaczków jest Piotr Topolski z Warszawy, materiały fotograficzne dostarczył Adam Murawski.
Wszystkich zainteresowanych historią sztandarów NSZZ „Solidarność” PKP Lokomotywowni Zajączkowo Tczewskie odsyłam do artykułu Adama Murawskiego, Zarys historii NSZZ ,,Solidarność” węzła tczewskiego (1980-2017), [w:] Tczew miastem kolejarzy. 165 lat kolei w Tczewie (1852 - 2017), pod red. K. Ickiewicza, Tczew 2017, s. 154-155. [amur]



27.03.2020 r.
Spersonalizowane znaki opłaty pocztowej wydane z okazji 25. rocznicy poświecenia Sztandaru Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Zbąszynku.




Na znaczkach sztandar Związku Zawodowego Maszynistów w Zbąszynku poświęcony 25.03.1995 r. w kościele p.w. Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny w Zbąszynku przez ks. prałata Kazimierza Dziedziaka. Poczet sztandarowy tworzyli wówczas: Stanisław Dworniczak – chorąży, Andrzej Gruszczyński i Piotr Konieczek. Sztandar wykonały siostry zakonne z Poznania. [z Kroniki ZZM - AMur]

styczeń 2020 r.
Na zamówienie Gminy Miejskiej Tczew i Powiatu Tczewskiego w styczniu 2020 r. Poczta Polska S.A. wydała folder, kartkę okolicznościową i spersonalizowane znaki opłaty pocztowej Tczew 2020. 760-lecie nadania praw miejskich Tczewowi. 100-lecie powrotu Ziemi Tczewskiej do Polski. 100-lecie powstania Szkoły Morskiej w Tczewie. Na kartce mosty przez Wisłę w Tczewie: kolejowy i zabytkowy kolejowo-drogowy.






1 września 2019 r.
Bohaterom pierwszych godzin II wojny światowej w 80. rocznicę.

Symbolem początku II wojny światowej są pierwsze strzały artylerii pancernika „Schleswig-Holstein” oddane w kierunku polskiej Składnicy Tranzytowej „Westerplatte” w Gdańsku. Był 1 września 1939 roku, godzina 4:45. I niech ten symbol pozostanie, choć wcześniejsze było bombardowanie mostów na Wiśle w Tczewie - godz. 4:34, bombardowanie Wielunia - godz. 4:40.
Na granicy z Wolnym Miastem Gdańskiem, wydzielone grupy szturmowe uczestniczące w operacji opanowania mostów w Tczewie zaatakowały w nocy 1 września 1939 roku przystanek Kałdowo. Inspektor celny Stanisław Szarek dojrzał jadącą za pociągiem towarowym opanowanym przez Niemców drezynę pancerną i wystrzelił z rakietnicy. Rakieta stanowiła ostrzeżenie o zbliżającym się niebezpieczeństwie dla Szymankowa. Została dostrzeżona w Szymankowie przez zawiadowcę stacji Pawła Szczecińskiego i pociąg został skierowany na boczny tor. Żołnierze polscy broniący mostów w Tczewie zostali ostrzeżeni, plany niemieckie błyskawicznego opanowania mostów i Tczewa zostały zniweczone. W odwecie, hitlerowcy zamordowali większość polskich celników i kolejarzy oraz ich rodziny. Pierwszy polski celnik Eugeniusz Jarszyński zginął z rąk niemieckich już ok. godziny 2 w nocy [Kazimierz Ickiewicz, „Druga wojna światowa wybuchła w Tczewie”, Pelplin 2016, s. 60]. Na zbiorowej mogile w przydrożnym rowie około 800 m od stacji kolejowej w Szymankowie, do którego oprawcy wrzucili ciała zamordowanych, ustawili tablicę z niemieckim napisem: „Tu spoczywa polska mniejszość narodowa”.

Polscy celnicy oraz kolejarze i ich rodziny byli pierwszymi bohaterami i ofiarami II wojny światowej.
Oddając im cześć tczewscy i malborscy filateliści wraz Urzędem Pocztowym Malbork 1 doprowadzili do wydania w opcji „Mój znaczek” serii trzech znaczków pocztowych przedstawiających kolejno:
- Pomnik Celników Polskich w Malborku – Kałdowie oraz orzełek do czapki garnizonowej Służby Celnej,
- pomnik poległych celników i kolejarzy w Szymankowie oraz tabliczkę z parowozu PKP z okresu międzywojennego z godłem Polski,
- tablicę pamiątkową umieszczoną w Tczewie przy ul Jana z Kolna poświęconą Bohaterskim Żołnierzom 2 Batalionu Strzelców - Obrońcom Mostu na Wiśle, Polskim Celnikom i Kolejarzom z Szymankowa oraz żołnierską odznakę pamiątkową 2 Batalionu Strzelców.


Znaczki wydano w nakładzie 210 sztuk każdy, czyli 70 arkuszy sprzedażnych w układzie 3+3+3 (numery arkuszy: 114134-114203), na arkuszach na górze i na dole widnieje napis: „Bohaterom pierwszych godzin II wojny światowej”. Autorami projektów znaczków są: Adam Murawski z Tczewa i Jerzy Zimnicki z Malborka.
[Adam Murawski]