kolejnictwo-filatelistyka.eu\spotkanie80.html
Kolejnictwo - Filatelistyka


80. Spotkanie Ogólnopolskiego Klubu Zainteresowań PZF "Kolejnictwo" im. Ernesta Adama Malinowskiego.






W historii klubowych spotkań Gdańsk gościł nas po raz czwarty. Ostatnie spotkanie nad Motławą odbyło się 5 maja 2005 roku. Podobnie jak 19 lat temu, 11 maja 2024 roku pod swój dach przyjął nas Okręg Pomorski Polskiego Związku Filatelistów w swojej siedzibie – „Domu Filatelisty” na ul. Straganiarskiej 28-30. Sala zaczęła się wypełniać od godz. 9.00, kiedy to zaczęli przybywać pierwsi członkowie Klubu. Łącznie przybyło 19 członków oraz 3 gości.
Tradycyjnie, w trakcie spotkania, towarzyszył „stolik reklamowy”, na którym znajdowały się materiały promocyjne Stacji Muzeum oraz Poczty Polskiej S.A. Były także materiały operatora komunikacji miejskiej z czeskiej Pragi. Bardzo dziękujemy za przekazane materiały.
Przewodniczący Klubu rozpoczął spotkanie o godz. 10.00 witając Prezesa Okręgu Pomorskiego PZF Pana Janusza Dunsta oraz przybyłych członków Klubu i pozostałych gości. Po krótkiej prezentacji Pana Prezesa na temat działalności Okręgu Pomorskiego PZF nadeszła chwila na małą niespodziankę przygotowaną przez byłego członka Klubu kol. Adama Murawskiego. Z okazji 70-lecia Koła PZF nr 5 w Tczewie przekazał on Prezesowi znaczki SZOP upamiętniające to wydarzenie. Kol. Adam miał także niespodziankę dla przewodniczącego Klubu. Był to arkusz SZOP przygotowany na nasze spotkanie. Bardzo dziękujemy.

W dalszej części spotkania omówiono następujące tematy:

1. Wydawnictwa pocztowo-filatelistyczne upamiętniające 80. Spotkanie.

a) Wydano kartkę okolicznościową z sygnaturą Klubu (2024/08). Kartka będzie dostępna w abonamencie klubowym. Część nakładu była dostępna na spotkaniu.



b) Po raz pierwszy wydano znaczek ENVELO (usługa Poczty Polskiej – personalizacja znaku pocztowego z kodem QR). Mam nadzieję, że spełniliśmy oczekiwania niektórych członków, którzy od jakiegoś czasu dopominali się o taką emisję.



c) Stempelek niepocztowy przedstawiający charakterystyczny obiekt Gdańska jakim jest Fontanna Neptuna oraz element kolejowy - uskrzydlone koło.



d) Aktualności zjazdowe (dostępne tylko w dniu spotkania), a w nich garść informacji o historii kolei w Gdańsku oraz nowości Poczty Polskiej. Wydanie w pełni kolorowe.

2. Emisje kartek okolicznościowych z sygnaturą Klubu.

W planie wydawniczym znalazły się kolejne 3 pozycje. Jedna z nich została już zrealizowana i zaprezentowana na Spotkaniu: „Pomniki kolejowe w Polsce” (2024/07). Na kartce znalazł się pomnik upamiętniający ofiary stalagu z czasów II wojny światowej. Wykonany jest on z szyn kolejki wąskotorowej, która była obsługiwana przez jeńców. Pomnik stoi w miejscowości Gnojewo przy DK22.



Kolejne dwie będą sukcesywnie wydawane „Motyw kolejowy w filmie” oraz „81. Spotkanie Klubu”.

3. Stan konta klubowego.

Jest bardzo dobry. Z wpłatami zalega tylko kilkoro członków. Niemniej jednak apeluję do nich o wpłaty.

4. Przegląd Roczny za 2021 rok.

W numerze znajdziemy „Wspomnienia” o śp. Krystianie Żurawskim, śp. Januszu Kopucie oraz wykaz wszystkich 75. miejsc spotkań wraz z datą.
Przegląd Roczny będzie dalej publikowany. Krótka ankieta, o którą prosiłem w komunikacie nr 1 jasno pokazała, że prawie każdy chce mieć go w swojej biblioteczce. Od PR 2022 chcemy zmienić okładkę. Zawartość, uważam za dopracowaną, ale chętnie przyjmę uwagi lub wskazówki do zmian (numeracje, skróty, opisy). Czekam na propozycje.

5. Omówienie spraw nadesłanych drogą elektroniczną.

Padła propozycja na utworzenie strony Klubu na portalach społecznościowych.
Strona już działa https://www.facebook.com/KolejnictwoFilatelistyka

6. Najbliższe miejsca spotkań.

Spotkanie jesienne planowane jest na 5 lub 12 października. Jestem po wstępnych rozmowach i mam poczucie akceptacji ze strony Towarzystwa. Jeżeli wszystko przebiegnie po myśli następne spotkanie odbędzie się w siedzibie Muzeum Historii Kolei w Częstochowie. Jest to zarazem siedziba Towarzystwa Przyjaciół Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

Po zakończeniu Spotkania ok. godz. 13.30 udaliśmy się do Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Zaproszenie otrzymaliśmy od Pana Marka Adamkowicza – kierownika placówki. Skorzystało z niego 9 członków. W tak historycznym miejscu, jakim jest budynek ówczesnego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego nr 1 w Gdańsku (wtedy Wolne Miasto Gdańsk) nie mogło zabraknąć filatelistów - kolejarzy. Po salach oprowadził nas Pan Aleksander - przewodnik muzeum. Zaprezentował rys historyczny tego miejsca, przedstawił kilka ciekawostek związanych z pracownikami/pocztowcami a także kolejarzami, którzy zginęli podczas oblężenia budynku przez hitlerowców. Bardzo dziękujemy za możliwość skorzystania z oferty placówki. Wizyta zostanie w naszej pamięci.

Serdecznie dziękuję przybyłym na spotkanie, a nieobecnym, prezentuję powyższe, celem zapoznania się z bieżącą działalnością Klubu
Piotr Topolski
Prezes OKZ PZF „Kolejnictwo”

Zdjęcia autorstwa Ryszarda Smulkowskiego i Mateusza Topolskiego.